Replika ASG – czym jest, jak wybrać?

Za skrótem ASG kryje się Air Soft Gun, a oznacza replikę broni palnej, odwzorowanej 1:1, jednak różniącej się amunicją – w przypadku ASG amunicja to plastikowe kulki o średnicy 6 – 8 mm. Taka amunicja nie stanowi zagrożenia dla życia, a jest podstawą do zabaw z wykorzystaniem replik broni palnej.

Replika ASG – rodzaje napędów

Napęd to najważniejszy element replik ASG, który determinuje wykorzystanie danej broni. Co do zasady istnieją trzy rodzaje napędów:

Wybór napędu zależy przede wszystkim od docelowego wykorzystania repliki ASG

  • napęd sprężynowy to taki, w którym musimy z użyciem siły naciągnąć sprężynę, która po uwolnieniu wprawi w ruch amunicje. Replika ASG z takim napędem ma bardzo podstawową budowę i tym samym ryzyko usterek jest bardzo niskie. Częstotliwość oddawania strzałów jest zwykle bardzo niska, a sam mechanizm działania dość uciążliwy podczas rozgrywek na otwartym polu, gdzie ciągle się coś dzieje. Tym samym repliki o takim napędzie przeznaczone są raczej do samodzielnej zabawy na strzelnicy lub dla początkujących, którzy chcą obyć się ze sprzętem tego typu;
  • napęd elektryczny, to najczęściej spotykany napęd podczas rozgrywek. Mechanizm działania nie wymaga użycia naszej siły, a pracę wykonuje za nas silnik elektryczny, który naciąga sprężyny i reguluje kompresje powietrza. Dzięki temu repliki tego typu są bardzo szybkostrzelne, a brak konieczności kontrolowania sprężyny pozwala na większe skupienie na polu rozgrywki. Jedynym minusem jest tak naprawdę ryzyko rozładowania akumulatora podczas wielogodzinnej rozgrywki;
  • napęd gazowy oznacza, że dana replika zasilana jest przez dwutlenek węgla (CO2) oraz mieszankę propanu i olejku silikonowego, która po rozprężeniu wprawia plastikową kulę w ruch. Minusem repliki tego typu, jest zależność od warunków atmosferycznych i problemy działania w niższych, bliższych zeru, temperaturach.

Za skrótem ASG kryje się Air Soft Gun, a oznacza replikę broni palnej, odwzorowanej 1:1, jednak różniącej się amunicją - w przypadku ASG amunicja to plastikowe kulki o średnicy 6 - 8 mm

Jaki napęd wybrać?

Wybór napędu zależy przede wszystkim od docelowego wykorzystania repliki ASG. Jeśli jesteśmy zainteresowani jedynie zabawą na strzelnicy, czy wolnym strzelaniu do wyznaczonych celów, to najlepszym wyborem może okazać się napęd sprężynowy, który pozwoli oddawać spokojne strzały i zapewni dowolnie długą zabawę z uwagi na brak zewnętrznego zasilania.

Natomiast jeśli chcemy uczestniczyć w rozgrywkach ASG, to zalecane jest zainwestowanie w replikę z elektrycznym napędem, który pozwoli na znacznie szybszą reakcję. Wyjątkiem od tej zasady są tak naprawdę strzelby, czy karabiny snajperskie, które nie potrzebują szybkostrzelności.

Napęd to najważniejszy wybór, jednak zaraz za nim jest waga samego sprzętu, która potrafi się różnić o kilka kilogramów, więc warto zwracać na nią uwagę i mierzyć siły na zamiary, jeśli chcemy uczestniczyć w dłuższych rozgrywkach.