Kabura do pistoletu – jak wybrać te najlepszą?

Aby wybrać odpowiednią kaburę, należy mieć na uwadze bardzo wiele różnych detali. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie zawsze warto kierować się opinią innych w końcu każdy, kto posiada broń, będzie miał zupełnie inne preferencje i wymagania. Dobra kabura musi nie tylko chronić pistolet, ale również być wygodna w noszeniu dla użytkownika.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kaburę do pistoletu?

Tak naprawdę większość strzelców znacznie większą uwagę przywiązuje do wyboru odpowiedniego modelu broni niż do kabury. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny element, który pozwala na bezpieczne i komfortowe przechowywanie broni.

Wybierając kaburę, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, między innymi na materiał, z jakiego została wykonana. Na rynku dostępne są przede wszystkim kabury wykonane z następujących materiałów:

  • ze skóry – kabury wykonane z tego materiału doskonale dopasowują się do kształtu broni i ciała, a także są wytrzymałe. Aby były użyteczne jak najdłużej, muszą być regularnie pielęgnowane i konserwowane;
  • termoplastycznego tworzywa kydex, które jest trwały i nierozciągliwe. Materiał jest sztywny i przez bardzo długi czas niezmiennie trzyma swój kształt. Warto jednak wiedzieć, że tego typu kabury nie pasują do każdego typu broni;
  • nylonu – materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji uniwersalnych kabur na pistolety. Nie sprawdza się w przypadku kabur wewnętrznych noszonych bezpośrednio przy ciele.

Na rynku dostępne są również kabury hybrydowe powstałe z połączenia kilku materiałów. Najpopularniejsze w zastosowaniu są te będące połączeniem skóry i kydexu. Są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale również trwałe i solidne.

Kabury wewnętrzne będą się sprawdzały przede wszystkim w przypadkach, w których użytkownik chce jak najskuteczniej ukryć posiadanie broni, zachowując jednak możliwość uzyskania do niej szybkiego dostępu

Przy wyborze kabury należy mieć również na uwadze z rodzaj przymocowania broni. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa jej przechowywania. Kabury mogą być mocowane za pomocą pasków, które bardzo szybko można odpiąć z wykorzystaniem wyłącznie kciuka. Pistolet może być przechowywany również w kaburach mocowanych za pomocą klapy, która ma za zadanie zakryć kolbę broni zapewnić i zapewnić bezpieczeństwo jej przechowywania. Dodatkowo takie modele skutecznie chronią przed deszczem, kurzem, błotem czy wieloma innymi niekorzystnymi czynnikami.

Wybierając kaburę i należy również zwrócić uwagę na to, czy ma ona odpowiednią ochronę i zabezpieczenie spustu. Dla wygody i bezpieczeństwa pistolet powinien być sztywno umieszczony w pokrowcu, wszystkiego elementy odpowiednio zakryte i zabezpieczone.

Kabura wewnętrzna czy zewnętrzna?

Wybór pomiędzy kaburą wewnętrzną i zewnętrzną uzależniony jest nie tylko od indywidualnych preferencji użytkownika, ale również sposobu wykorzystania broni.

Kabury wewnętrzne będą się sprawdzały przede wszystkim w przypadkach, w których użytkownik chce jak najskuteczniej ukryć posiadanie broni, zachowując jednak możliwość uzyskania do niej szybkiego dostępu. Warto pamiętać o tym, że ze względu na to, że często są one ukryte pod ubraniem, muszą być wygodne i wykonane z delikatnych materiałów, które nie będą powodowały otarć czy podrażnień skórnych (z tego też względu na kabury wewnętrzne nie nadaje się twarda skóra).

Kabury zewnętrzne to dobre rozwiązanie zarówno na strzelnicy, jak i w czasie codziennego użytkowania broni. W takim przypadku warto zadbać o to, by broń nie rzucała się za bardzo w oczy, ale też solidnie i bezpiecznie przymocowana do wybranego miejsca. Muszą być wygodne, a ich mocowanie stabilne, aby nie doszło do przypadku, w którym kabura odczepi się od swojego mocowania.

Wybierając kaburę, należy mieć na uwadze nie tylko własne preferencje, ale również funkcję, jaką ma pełnić wykorzystywana broń. Oczywiście nie należy zapominać też o wygodzie użytkownika. Nawet najlżejszy pistolet połączony ze źle dobraną kaburą i nie wystarczająco sztywnym pasem będzie powodował dyskomfort, szczególnie gdy użytkowana będzie przez długi czas. Wybór powinien być starannie przemyślany, a ze względu na komfort i zdrowie użytkownika decyzja nie może zostać podjęta pochopnie.