Jakie są zalety wojskowych butów?

Odpowiednia cholewka

Na obuwniczym rynku znajdziemy sporo rodzajów obuwia specjalistycznego. Jedne z nich to buty taktyczne oraz wojskowe, które są butami nie tak dawno noszonymi jedynie przez wojsko oraz innego rodzaju służby mundurowe. Buty wojskowe LOWA ZEPHYR to buty o bardzo wysokich cholewkach. Wykonane są najczęściej z naturalnych skór. Mają także podeszwę antypoślizgową, która jest uzupełnione dosyć głębokim protektorem, który zapewnia izolację skuteczną od samych nierówności podłoża. Jakie są ich największe zalety? Kto decyduje się na tego rodzaju zakup?

Na pewno charakterystyczną cechą wszystkich wojskowych butów jest solidność konstrukcji cholewy, która zdecydowanie się rzuca w oczy. W znacznej większości przypadków są to trzewiki z cholewą, która sięga nieco ponad staw skokowy. Sprzyja to znacznie usztywnieniu. Dzięki temu udaje się zminimalizować ryzyko skręceń podczas marszy w bardzo trudnym terenie. W sprzedaży możemy znaleźć także niskie wojskowe buty, które się sprawdzają w miesiącach nieco cieplejszych. Są one dobrym wyborem, gdy wybieramy się na trekking. Na solidność takiego obuwia nie tylko wpływa bardzo specyficzna konstrukcja cholewy, ale również materiał, który został użyty do jej wykonana. Jest to najczęściej naturalna skóra, którą możemy impregnować, zwiększając w ten sposób trwałość oraz nadając jej wszelkie właściwości pożądane. Po zaimpregnowaniu skóra jest na pewno mniej nasiąkliwa oraz znacznie łatwiej można ją wyczyścić.

Wytrzymała podeszwa


Rodzajem obuwia najbardziej typowym dla wojska są wysokie, skórzane trzewiki, które mają bardzo masywną podeszwę uzupełnioną bardzo głębokim protektorem. Zastosowanie tego typu podeszwy pomaga z jednej strony zapewnić znacznie lepszą przyczepność na śliskim podłożu, na przykład na śniegu lub błocie, z drugiej zaś strony zabezpiecza podeszwy stóp od wszelkich nierówności terenu. Głównie mowa o wystających korzeniach z ziemi, które napotkać możemy w zasadzie na każdym szlaku. Oczywiście wojskowe buty niskiego typu wyposażone są w znacznie cieńsze podeszwy ze zdecydowanie płytszym protektorem. Jednak wciąż dobrze izolują od wszelkich nierówności oraz zapewniają świetną przyczepność na mokrych, oraz śliskich nawierzchniach (więcej).

Wysoki poziom komfortu sprawia, że z butów tego rodzaju korzystają służby mundurowe, harcerze, miłośnicy survivalu oraz wiele różnych grup społecznych. Takie buty są świetnym wyborem dla wszystkich miłośników wędrówek w terenie. Są także super propozycją dla wszystkich fanów stylizacji militarnych.