Jakie buty wojskowe wybrać?

Buty wojskowe kupuje się z myślą o pokonywaniu trudnych warunków. Przeważnie żaden deszcz czy śnieg nie jest im straszny. Bez problemu można się w nich poruszać po śliskiej nawierzchni, gdyż stabilizują stopę. Jednakże, aby okrzyknąć parę butów, statusem wojskowym pierw musi spełniać określone wymogi co do bezpieczeństwa oraz komfortu. Przede wszystkim muszą się nadawać do aktywności w trudnych warunkach. Niektóre rozgrywki potrafią trwać nawet kilka godzin. Jeżeli poszukujemy takich butów to wiele sklepów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych oferują takie obuwie.

Buty wojskowe letnie

Buty wojskowe kupuje się z myślą o pokonywaniu trudnych warunków

Nie bez powodu wyodrębnia się modele letnie oraz zimowe, gdyż znajdziemy kilka cech ich różniących.  Na pierwszy rzut oka różnicy polega na stosowaniu wariantów kolorystycznych. Takie letnie buty najczęściej znajdziemy w odcieniach jasnych, piaskowych. Warto zaznaczyć, iż odprowadzają nadmiar wilgoci z wewnątrz. Jeżeli chodzi o letnie buty, to wiadomo, że temperatury są wysokie zatem odprowadzona wilgoć ma postać potu. Podczas ich użytkowania nie doznamy żadnego uczucia dyskomfortu, jednocześnie dbając przy tym o nasze bezpieczeństwo. Popularne egzemplarze takich letnich butów wojskowych bardzo często są wykonywane ze skóry naturalnej. Dlatego używają ich żołnierze pełniący służbę na terenach o wysokiej temperaturze. Do wyposażenia butów wojskowych dokładane jest specjalna wkładka redukująca wszelakie wstrząsy oraz antybakteryjną wyściółkę odpowiadająca za odprowadzenie potu. Warto decydować się na egzemplarze z przedłużoną cholewką, ponieważ stabilizacja naszej nogi jest wtedy większa.

Czyszczenie/impregnacja butów wojskowych

Buty wojskowe kupuje się z myślą o pokonywaniu trudnych warunków

Nawet najdroższe buty wykonane z bardzo mocnych materiałów nie będą w stanie długo wytrzymać bez odpowiedniego czyszczenie. Dlatego jest to, aż tak ważne. Impregnaty do obuwia występują w dwóch wersjach:

  • Pierwszą z nich jest rodzaj formy, gdyż możemy zakupić do impregnacji żel, spray, wosk, tłuszcz oraz tłuszcz,
  • Drugu podział polega na przeznaczeniu, bo w takich butach możemy znaleźć skórę gładką, szorstką albo kompletnie inne materiały.

Najczęściej do skóry licowej używa się impregnatów wojskowych. Jeżeli do czynienia mamy z szorstkim materiałem, wówczas dobrze będzie wykorzystać do tego spray bądź żel. Impregnacja takiego obuwia powinna zostać rozpoczęta przed  pierwszym użyciem oraz wraz z użytkowaniem. Kiedy impregnujemy obuwie już wcześniej używane, to musimy usnąć z podeszwy wszelakie zabrudzenia. Zazwyczaj wystarczy do tego szczoteczka wraz z wilgotną ściereczką.