Celownik kolimatorowy – czym jest i do czego służy?

Zarówno dla strzelców sportowych, jak i dla myśliwych bardzo ważna jest precyzyjność oddawanych strzałów. Poza tym istotny jest komfort użytkowania broni. W związku z tym coraz większą grupa strzelców sportowych i myśliwych decyduje się na stosowanie celownika kolimatorowego. Dobrze jest zatem wiedzieć czym taki celownik jest, do czego służy oraz w jakich warunkach sprawdza się najlepiej.

Celownik kolimatorowy – podstawowe informacje

Zarówno dla strzelców sportowych, jak i dla myśliwych bardzo ważna jest precyzyjność oddawanych strzałów

Na rynku dostępne są różne modele celowników kolimatorowych. Wybierając ten konkretny, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych czynników. Przede wszystkim jest to, jakie przeznaczenie ma mieć kolimator (taki jak ten np.: www.specshop.pl/pol_m_Strzelectwo_Celowniki_Kolimatory-906.html). Celownik ten stosowany może być zarówno w strzelectwie sportowym, w myślistwie, jak i w strzelectwie rekreacyjnym. W każdym z tych przypadków jest zastosowanie może być nieco inne. Istotną rolę ogrywają tu warunki, w których kolimator ma być stosowany. W przypadku myśliwych dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na celownik kolimatorowy z osłoną przed słońcem. Z kolei osoby uprawiające strzelectwo sportowe postawić powinni na celownik otwarty. Taki kolimator nie obciąża broni i pozwala na oddanie precyzyjnego strzału.

Jakość celownika kolimatorowego

Kolimator często wykorzystywany jest w dość trudnych warunkach. Dlatego też warto wybrać model o wzmocnionej konstrukcji. Taki celownik nie ulegnie uszkodzeniu podczas użytkowania. Jeśli to trudnych warunkach mowa, to koniecznie celownik kolimatorowy powinien być wodoodporny. Takie rozwiązanie polecić można w szczególności myśliwym. Korzystają oni bowiem z broni często w niełatwych warunkach atmosferycznych, w tym w deszczu. Kolimator powinien również zapewniać ochronę przed promieniami słonecznymi. W tym przypadku dobrze sprawdzi się celownik ze specjalnym filtrem. Dzięki niemu słońce nie przeszkadza przy oddawaniu strzałów.

Wybór kolimatora

Kolimator często wykorzystywany jest w dość trudnych warunkach

Jak wspomniano, na rynku dostępnych jest wiele modeli celowników kolimatorowych. Nad wyborem tego konkretnego warto się dłużej zastanowić. Wszystko po to, aby na pewno spełniał on swoje zadania. Przy wyborze celownika istotne jest także to, do jakiej broni będzie on stosowany. Jeśli posiada się broń krótką, to dobrym wyborem będzie celownik, który w żaden sposób nie będzie przeszkadzał przy noszeniu broni w kaburze. Jeśli kolimator będzie zbyt duży, to jego użytkowanie nie będzie komfortowe. Warto tu jeszcze wspomnieć o tym, aby celownik kolimatorowy można było umieścić bezpośrednio na zamku. W ten sposób nie będzie się trzeba borykać z problemem przewyższenia.